Komáři a komáří štípnutí

Komáři představují jeden z nejnepříjemnějších druhů bodavého hmyzu. Často se stává, že si samotného kousnutí od komára nevšimnete, ale výsledné příznaky (zánět a svědění kůže) mohou být poměrně nepříjemné.

Proč komáři bodají?

Komáři bodají, protože potřebují proteiny nacházející se v lidské krvi ke kladení vajíček. Když komár bodá, používá trubicovité ústní ústrojí k proniknutí kůží a sání krve. I když oběť neztratí velké množství krve, komáří sliny mohou vést k podráždění pokožky, které je nepříjemné a vede k svědění.

Proč komáry přitahují právě lidi?

Klíčové důvody, proč komáry přitahují právě lidi:

  • Oxid uhličitý: Komáři jsou přitahováni oxidem uhličitým, který lidi vydechují, a dokáží ho vycítit.
  • Tělesná teplota a pach: Komáři dokáží vycítit teplo a přirozeně je přitahují lidé s vyšší tělesnou teplotou. Komáři jsou také přitahováni konkrétními tělesnými pachy a potem.
  • Krevní skupina 0: Lidé s krevní skupinou 0 jsou častěji obětmi komárů, než lidé s jinými krevními skupinami. Výzkumy dokázaly, že lidé s krevní skupinou 0 jsou až dvakrát častěji obětmi komárů, než lidé s krevní skupinou B. Krevní skupina A byla oblíbená ještě méně.

Komáří štípnutí – neškodné nebo škodlivé?

Pokud dojde ke kousnutí od komára, imunitní systém těla vyhodnotí komáří sliny jako cizí látky a reaguje spuštěním obranné reakce. Tato reakce má podobu uvolnění histaminu. Histamin vede k podráždění nebo zánětu kůže a často také ke vzniku vyrážky. Pokud nedojde k léčbě, bude poštípání obyčejně několik hodin či dní svědit. Poté ustoupí a rána se přirozeně zahojí.

I když jsou komáří štípnutí většinou neškodná, někdy přenášejí vážné nemoci. Než odcestujete do ciziny, informujte se, jaká nebezpečí mohou představovat štípnutí komárem v příslušné destinaci.

Komáři a komáří štípnutí

Kousnutí od komára jsou nepříjemná. Proč komáři štípou? Co se stane s kůží při komářím štípnutí, a co způsobuje nutkání škrábat si místo bodnutí?

Komáří štípnutí a potřeba se škrábat

Riziko infekce nebo zánětu kůže stoupá, pokud si svědící kůži škrábete, protože to představuje pro bakterie příležitost dostat se hlouběji do rány. Škrábání a související zánět kůže mohou vést ke vzniku otoků (malé kožní otoky, které obyčejně svědí nebo pálí). Pro děti může být zvláště těžké odolat nutkání škrábat si svědící kůži, je však důležité, abyste jim v tom zabránili. Léčba pomocí antihistaminika může ulevit od příznaků, jako je například svědění kůže na těle.

Co způsobuje podráždění pokožky a co se s ním dá dělat?