Co způsobuje kožní alergie?

Vaše pokožka tvoří ochrannou bariéru, která chrání tělo před škodlivými prvky. Každý den tato bariéra přichází do styku s cizími látkami – alergeny, nečistotami, chemikáliemi a jinými látkami způsobujícími podráždění. Všechny tyto látky mohou způsobit reakce typické pro kožní alergie.

Kožní alergie

Pokud dojde k setkání s alergeny, reaguje tělo obrannou reakcí a vyvoláním kožní alergie. Tato obranná reakce má obyčejně podobu uvolnění histaminu způsobující podráždění a zánět kůže se sérií nepříjemných pocitů a dalších nežádoucích příznaků kožní alergie, jako je svědění kůže, zarudnutí, otok, kopřivka nebo kožní vyrážka. Léčba pomocí antihistaminik poskytuje úlevu od těchto příznaků blokováním činnosti histaminu.

Co způsobuje kožní alergie?

Jsme obklopeni alergeny a možnými spouštěči kožních alergií. Některé alergeny jsou přírodní (např. pyl, prach, zvířata), častou příčinou kožních alergií je však umělé zboží obsahující například nikl nebo čisticí prostředky obsahující chemikálie.

Nikl (bižuterie)

Nikl představuje nejčastější spouštěč kontaktní alergie. Tento prvek nalezneme v běžných předmětech, jako jsou knoflíky kalhot, rámy brýlí, spony opasků nebo bižuterie. Zvýšené teploty mohou alergii na nikl zhoršit. Pot reaguje s bižuterií, to vede k uvolňování malých krystalků niklu a spouštění alergické reakce na kůži.

Kosmetika a čisticí prostředky

Některé přísady obsažené v parfémech, kosmetice a čisticích prostředcích mohou způsobovat kožní alergie. Pokud zaznamenáte nežádoucí kožní reakci krátce po styku s novým produktem, možná trpíte alergií některou chemickou sloučeninu. Poznačte si produkty, které jste užívali na postižené oblasti, a zjistěte si jejich složení.

Co způsobuje kožní alergie?

Podráždění kůže může být vyvoláno různými přirozenými i umělými alergeny. Zjistěte, jak můžete identifikovat příčiny kožních alergií a podrážděné pokožky.

Tkaniny, materiály a zvířata

Kožní alergie může být vyvolána přímým kontaktem s některými látkami či tkaninami (přirozenými nebo umělými) nebo může jít
o alergii na zvířata, vyvolávanou srstí. Tato reakce může mít například podobu svědivých pupínků, otoků nebo zarudnutí kůže. Někteří lidé zjišťují, že jejich kůže reaguje na vlnu, kůže jiných zase reaguje na kočičí nebo psí srst.

Jídlo a vliv diety

Některé potraviny, přísady nebo druhy diety mohou vyvolat alergie na jídlo nebo nežádoucí kožní reakce. Lidé často trpí kožními alergiemi na potraviny, jako je kravské mléko, vejce, pšenice a ryby (kromě jiného). Alergický deník Vám pomůže pochopit vztah mezi jídlem, které jíte, a výslednými kožními alergickými reakcemi.

Co způsobuje podráždění pokožky a co se s ním dá dělat?