Slunce a Vaše pokožka

Pro mnoho lidí je slunečný den důvodem k radosti – slunce stimuluje Váš mozek k uvolňování hormonu dobré nálady jménem serotonin, a podporuje v těle tvorbu vitamínu D, který je klíčový pro rozvoj kostí. Slunce je dobré
a potřebujeme ho, představuje však také riziko pro zdraví pokožky, může vyvolat spálení pokožky či sluneční alergii.

Nebezpečí vystavení pokožky slunci

Zánět kůže (spálení sluncem)

Pokud je pokožka vystavena slunci příliš dlouho, může dojít k jejímu zarudnutí a může být bolestivá. Tento stav se označuje jako spálení sluncem. Jedná se o poškození způsobené intenzivním ultrafialovým zářením (UV zářením) vydávaným sluncem. Mnoho lidí neví, že spálení sluncem je akutní zánět kůže (lékařsky označovaný jako dermatitis solaris) způsobený popáleninami prvního, druhého nebo třetího stupně.

Rozšíření cév vede ke zvýšení krevního toku v postižené oblasti a způsobuje různé nepříjemné příznaky, například:

  • Pálení kůže
  • Svědění kůže
  • Otoky
  • Zarudnutí kůže
  • Tvorba puchýřů

Pokud však zůstává příčina svědění neznámá, zvažte vedení kožního deníku, který Vám pomůže identifikovat možné spouštěče, a navštivte specialistu na alergie, který provede alergický test. V některých případech může svědění kůže signalizovat jiné onemocnění. Pokud máte podezření, že se jedná
o tento případ, poraďte se s lékařem.

Jak si zodpovědně užívat slunce

Sledujte si čas strávený na slunci

Vyhněte se vystavení slunečnímu záření mezi 10.00 a 15.00, kdy je škodlivé UV záření nejsilnější. Noste lehké oblečení, které chrání před zářením, například trička s dlouhým rukávem, čepice a sluneční brýle. Velmi malé děti by neměly být vystavovány přímému slunečnímu světlu (např. byste je měli udržovat ve stínu).

Slunce a Vaše pokožka

Slunce je prospěšné pro zdraví pokožky, může ji však také poškodit a vést k zánětu kůže. Seznamte se s riziky vystavení se slunci a preventivními opatřeními, které můžete podniknout

Vyberte si vhodný opalovací krém

Širokospektrální opalovací krém může poskytovat ochranu před škodlivým ultrafialovým zářením. Při výběru opalovacího krému nezapomeňte, že čím světlejší je Vaše kůže, tím vyšší ochranný faktor SPF potřebujete. Zvláště pro děti vyberte co nejvyšší ochranný faktor SPF.

V souladu s pokyny naneste opalovací krém a obnovujte ho

Většina opalovacích krémů efektivně působí až po přibližně 30 minutách, proto je naneste, ještě než se vystavíte slunci. Upozorňujeme, že ochrana není potřebná pouze v horké a slunečné dny. Ke spálení sluncem, spuštění alergické reakce na slunce nebo vyrážce ze sluníčka může dojít i pokud je zataženo nebo dokonce i za chladného počasí a pokud sněží (nezapomeňte používat opalovací krém při lyžování).

Jak léčit spálení sluncem

Pokud je pokožka vystavena nadměrnému slunečnímu světlu, v těle dochází k obranné reakci a uvolňuje se histamin. Histamin způsobuje kožní alergické reakce, které mají obvykle podoby různých příznaků, například svědění kůže, zarudnutí a citlivosti (tedy příznaků souvisejících se spálením sluncem). Antihistaminika blokují účinky histaminu, a tím poskytují úlevu od běžných příznaků spálení sluncem.

Co způsobuje podráždění pokožky a co se s ním dá dělat?